Add your review
Sale!
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
High-efficiency WiFi 6 – Ultrafast WiFi 6 tri-band boosts speeds up to 11,000 Mbps, with 160 MHz channels for better efficiency and throughput.Power Supply : AC Input : 110V~240V(50~60Hz), DC Output : 19 V with max. 3.42 A ;19.5 V with max. 3.33 A
Expanded coverage – Exclusive ASUS RangeBoost Plus improves signal range and overall coverage
Extreme quad-core CPU power – High-performance WiFi chipsets and 64-bit 2.0 GHz quad-core CPU take wireless signal processing to the next level
0.0 out of 5
0
Write a review
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating
  1. A-Aron – Amazon Customer
    Flawless Mesh Setup—Perfect for WiFi Calling and Gaming!
    Helpful(0) Unhelpful(0)You have already voted this
  2. AJ
    Slick router and amazing for a wifi 6e device
    Beautiful looking spider machineWas able to go from an asus ac1900 to this one and doubled the speed on wifi. The user interface is slick and fast and much more responsive than any other router interface i have ever used. I can get sustained speed everywhere in a 3 story home,so the router is no slackerThe reason for not enough stars is this: running into some issues with the 6ghz band. I do have a ax210ngw on the desktop but it’s not detecting the 6ghz band. So need more investigation on cause of this. Its hard to investigate the cause other than getting another wifi 6e client which are by far few. Maybe I’ll snag my friends samsung s21 in a couple of days and will be able to actually test it on 6ghz—-Edit—-Update 2/5/2020On a 1Gbps line, I can consistently get about 700-800 Mbps 3 story up (router is on the basement) on a DFS channel for an AX device. AC devices are no slouches either and now top at 500-600 Mbps 3 story up. On non-DFS channels I top around 450-550 Mbps so that is not bad either. Guess I don’t need to buy a Mesh network!AX210 doesn’t work on windows. Found a thread on intel forums that it might need a windows update later on for activating 6ghz (thread name: Intel AX210 can’t create 6GHz hotspot ). Also found that linux 5.11 should support 6Ghz so tried it out with Ubuntu and 5.11rc6. Unfortunately though the AP is detected connection fails so I guess its more wait and watch with linux too. Atleast the Ax210 saw the 6ghz AP. So yay my device is not broken.And my friend bought a regular S21 so that testing avenue is gone for the time being.Edit Nov 20216Ghz band works great on a Pixel 6 Pro. The range is shorter than the 5Ghz band and the phone shows lower signal strength but the 6ghz bandwidth speed in my house is usually more than what I get with the 5GhzOther than that,the perfect router. I use remote desktop from my top story laptop to my computer in the basement and use Zoom video and audio and both latency and bandwidth are great enough that I can use Zoom effectively. love the router!